Ανατροπή και... χαρμολύπη

Η ΑΣΑ επικράτησε 2-1 του Αιολικού, αλλά συνεχίζει να μην κρατά την τύχη στα χέρια της.

Το χρέος της και, μάλιστα, με ανατροπή έκανε την Τετάρτη (15/05) η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία επικράτησε 2-1 του Αιολικού εντός έδρας. Ωστόσο, τα νέα δεν ήταν ευχάριστα από τη Χαλάστρα. Η νίκη (1-0) του Καμπανιακού απέναντι στην Κοζάνη στις καθυστερήσεις κράτησε την ΑΣΑ σε θέση υποβιβασμού.

Στην αυλαία των πλέι άουτ η Αναγέννηση θέλει νίκη επί του ΠΑΟΚ Β και παράλληλα να μην επικρατήσει ο Καμπανιακός του ΠΟΤ Ηρακλή. Εάν ο Καμπανιακός ηττηθεί και η ΑΣΑ μείνει στην ισοπαλία, τότε οι Κιτρινόμαυροι υποβιβάζονται, γιατί υστερούν στην ισοβαθμία.

Η ΑΣΑ ήταν κυριευμένη από άγχος και το γκολ του Μπαλογιάννη στο 21' έκανε το έργο της ακόμα πιο δύσκολο. Σε σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής η μπάλα κόντραρε στον Σαλαμούρα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με προβολή του Κονίγλιο. Εν τέλει το γκολ της ισοφάρισης ήρθε από στατική φάση και με εκτέλεση φάουλ του Μπούζα στο 43'.

Στο δεύτερο 45λεπτο η είσοδος του Αθανασιάδη έκανε ακόμα πιο επιθετική την Αναγέννηση. Ο έμπειρος φορ, μάλιστα, ήταν αυτός που ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 66' με κοντινό πλασέ έπειτα από σέντρα από δεξιά. Στο 73' ο Κονίγλιο είχε και δεύτερο δοκάρι για τους γηπεδούχους.