Δήμιος ο Λουκίνας

Ο Πλατανιάς επικράτησε 2-1 του Πανθηραϊκού στη Νάξο και προκρίθηκε στην 5η φάση του Κυπέλλου.

Την παράδοσή του απέναντι σε ομάδες της Σαντορίνης συνέχισε ο Λουκίνας, ο οποίος με δυο γκολ οδήγησε τον Πλατανιά στη νίκη με ανατροπή (2-1) απέναντι στον Πανθηραϊκό. Πέρυσι ως παίκτης του ΠΑΣ Γιάννινα είχε πετύχει 4 γκολ απέναντι στη Θύελλα Καμαρίου. Ο Πλατανιάς πήρε το εισιτήριο για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με τον Πανθηραϊκό να μην κλείνεται και τον Πλατανιά να απειλεί κυρίως με τον Λουκίνα. Στο 26’ ο Μαναριώτης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Σαντορίνης, για το 1-0. Μάλιστα, ο ίδιος είχε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 44’, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πλατανιάς κέρδισε πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή και ο Λουκίνας ευστόχησε για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα των Χανίων είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξε το γκολ, με προσπάθειες των Λουκίνα και Τάρεκ. Ο Πανθηραϊκός απείλησε κάποιες φορές με σουτ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά στο 75’, ο Λουκίνας και πάλι βρήκε δίχτυα, δίνοντας τη νίκη και την πρόκριση στον Πλατανιά.

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Γιάννης Σιλεβίστας): Ντούνης, Λαμπρόπουλος, Μπιρμπίλι, Χούσα (68' Κόντι), Τσόπελας, Παληγεώργος, Λούκα (82' Νομικός), Φουάσης (55' Κορέτα), Σεΐτι, Περιάλης, Μαναριώτης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος, Πουρζιτίδης, Σάαντο, Μάικιτς (64' Παπαδόπουλος), Μποσέτι, Καραγκούνης (90'+1' Λεωνιδόπουλος), Παπουτσογιαννόπουλος (85' Πασχαλάκης), Νίλι, Λεϊρία, Λουκίνας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
ΒΟΗΘΟΙ: Οικονόμου, Πλακάς (Δυτ. Αττικής)

Last modified onΠαρασκευή, 04 Οκτώβριος 2019 01:03